Хората от малките населени места с до 350 жители са с нарушени конституционни права. Това твърдят кметски наместници от Великотърновско, които настояват за законови промени. Към момента хората нямат право сами да избират своите кметове, а на тяхно място се назначават наместници, които невинаги отстояват техните интереси за сметка на тези на общината.
Димитър Цанев е кметски наместник на Сливовица и Чешма от 10 години. В момента жителите на двете села в община Златарица са около 120. Цанев не е избран пряко от тях, но не се колебае да отстоява интересите им в общината. Снабдява с хранителни продукти и лекарства хората и сам разчиства снега през зимата. Въпреки това той е на мнение, че един пряко избран от хората кмет ще изпълнява по-отговорно задачите си и ще защитава интересите на местните хора.
Димитър Цанев – кметски наместник на Сливовица и Чешма
„В малките населени места винаги се провеждат избори за народни представители, общински кметове, но самите хора нямат право да си изберат кмет. Това противоречи на Конституцията. Не говорим за малки села с десетина човека, а села със 100 – 120 души. Желателно е да се защити конституционното им право.“
Затова от Сдружението на кметовете на кметства и кметски наместници настояват за законови промени. Очаква се казусът отново да бъде обсъден в Народното събрание и евентуално прагът да падне от 350 на 100 жители.