Селища, близки до язовир Белмекен, са застрашени от воден режим и също очакват да получат вода от него. Именно от водосбора на Белмекен се очаква да се пренасочват допълнителни количества към язовир Бели Искър, а от там през ВиК системата на столицата и към Перник.
Според данните на екоминистерството, две от събирателните деривации на язовир Белмекен вече се пренасочват към Бели Искър. Водохващанията се контролират, за да не се допусне преливане през язовирните стени. Подобна опасност за Белмекен обаче към момента няма, тъй като обемът на язовира е запълнен на по-малко от 60%.
Язовир Белмекен е най - високопланинското водохранилище в Източна Рила. В момента, на височина близо 2 000 м, голяма част от водата е замръзнала.
Според кмета на община Белово, на чиято територия е язовира, той ще се напълни при пролетното снеготопене.
Костадин Варев - кмет на Белово: Нямам притеснения от намеренията да се ползва част от водата на Белмекен за други общини, ние не ползваме от този водоизточник.
Така близо 8 500 души, които живеят в близост до язовира, често остават на сухо.
Костадин Варев - кмет на Белово: Половината от населението пием помпажна вода от т.нар. Владикин извор, който се намира в обхвата на речното корито на река Марица. Имаме проблеми с водоснабдяването лятно време, просто водата не стига.
Подобна е ситуацията и в останалата част от общината, която използва естествени водоизточници от Рила и Родопите. За да се реши този проблем има изготвен проект за изграждането на довеждащ водопровод от каскадата Белмекен - Сестримо, но средства за реализирането му на този етап няма.