Поредният атентат в Турция беше осъден категорично от държавни лидери от всички континенти. Освен солидарност с турския народ политиците наблегнаха и върху необходимостта от единство в борбата срещу тероризма.
Първи след експлозиите на истанбулското летище "Ататюрк" снощи реагираха лидерите на страните членки на Европейския съюз, които заседаваха извънредно след решението на британците да напуснат съюза. Общите настроения в Брюксел обобщи италианският премиер Матео Ренци.
Матео Ренци, премиер министър на Италия: "Изпълнени сме с чувства на дълбоки съболезнования и сме солидарни с народа и правителството на Турция след случилото се в Истанбул. Новината пристигна по време на срещата на Съвета на Европейския съюз. Събития като това потвърждават необходимостта от единен отговор - всички заедно срещу заплахата от международния тероризъм и екстремизма".
Не липсваха и гневни изказвания, като например на естонския министър-председател.
Таави Ройвас, министър-председател на Естония: "Искам да изкажа съболезнования на турския народ след ужасното нападение на летище "Ататюрк". Не съществува абсолютно никакво оправдание за такива ужасни дейния".;
Белгийският премиер Шарл Мишел, чиято страна последна бе обект на координирани терористични атаки на ислямисти, написа в "Туитър": "Мислим за жертвите на атаките в Истанбул. Осъждаме тези брутални актове на насилие".
Най-твърдо терорът в Турция бе осъден и от Съединените щати и от генералния секретар на ООН Бан Ки-Мун. Възмущението достигна дори Австралия.
Малкълм Търнбул, премиер на Австралия: "За пореден път виждаме, че терористите целят на унищожават, разделят и убиват мюсюлмани, не само християни и хора, изповядващи други религии освен исляма. Те са престъпна групировка, чиято мисия е да всява разделение и унищожение. Те искат да ни настроят едни срещу други и е много важно в такива моменти австралийците да останат единни и да си дадат сметка колко успешно многокултурно общество сме изградили".