Баскетболистките на България до 18 г. с първо поражение на европейското първенство в София

Снимка: БФ Баскетбол
21:13, 05.07.2023

Националният отбор на България по баскетбол за девойки до 18 години допусна първа загуба на европейското първенство, Дивизия „Б“ в София. Българките отстъпиха пред Швеция с 53:57 (13:13, 10:13, 15:11, 10:11, 5:9) след продължение в зала „Триадица“ в четвъртия си последен мач от група „D“ на шампионата.

Тимът, воден от селекционера Маргарита Маринкова, завърши като лидер в класирането с три успеха от четири двубоя и на четвъртфиналите ще играе срещу втория от група „С“. Срещата ще се проведе в петък, 7 юли.

Мачът срещу шведките бе много оспорван и изпълнен с обрати. На почивката българките изоставаха с 23:26, но след по-добра трета част поведоха с 38:37 преди четвъртите 10 минути. В тях националките бяха близо до успеха, но допуснаха изравняване. България дръпна с 47:44 малко повече от 2 минути преди края, но съперникът обърна до 48:47 в своя полза. Деница Манолова бе фаулирана и получи правото да изпълни два наказателни удара в последните секунди, но вкара само втория и след равенство 48:48 последва продължение. Тимът на Швеция имаше преимущество в допълнителните пет минути и взе първа победа на първенството.

Деница Манолова бе най-резултатна за България с 13 точки и 9 борби, а Яна Карамфилова добави 12 точки и 4 борби. Елена Драгоева завърши с 9 точки и 5 борби.

За Швеция Тифани Барбоса реализира 20 точки и 4 борби.

Жители на община Доспат протестираха с искане за увеличение на дървата за отопление