ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

"Един ден ще се върнем в Русия" - първи думи на дисидентите след освобождаването им

Чете се за: 06:15 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Първи думи на част от освободените руски дисиденти. А в Русия, от затвори в чужбина, се върнаха 8 души - сред тях полковник от Федералната служба за сигурност, хакер и семейство шпиони.

      Думи на благодарност и признателност и увереност, че един ден всички ще се върнат в Русия - част от думите на трима от освободените руски опозиционери по време на първата им пресконференция в Бон.

      Андрей Пивоваров: Приятелите ми поръчаха да започна аз - и първото, което ще кажа, е че ние много се радваме да ви видим. Само преди няколко дни, всеки в своя ъгъл, клетка - някой в Смоленск, някой в Омск, някой в Карелия, и сега, когато виждаме пред себе си такова огромно количество хора, изпитваме неописуеми емоции. Понеже започвам аз - ще започна с благодарности. Изключително сме благодарни на всички, които са направили обмена възможен.

      Владимир Кара-Мурза: Вие знаете, че аз съм историк по образование. Аз не само вярвам и мисля, аз знам със сигурност, че задължително ще се върна в Русия, всички ние ще се върнем в Русия. И със сигурност ще настъпи денят, в който Русия ще стане свободна, нормална, цивилизована, европейска държава. Не съмнявам, че този ден ще настъпи. И дайте да правим всичко по силите си, за да се приближим до този ден заедно.

      Иля Яшин: Ти разбира се, може да се върнеш в Русия - като Навални, ще бъдеш арестуван - като Навални, и дните ти ще приключат - като на Навални. Но не това е най-страшното. Най-страшното е, че много точно и ясно ми дадоха да разбера, че моето връщане ще изключи каквито и да било размени на политически затворници в обозримо бъдеще. Дадоха ми да разбера, че моето връщане ще засили радикално позициите на онези, които са против подобен обмен."

      Около 24 часа по-рано емоциите бяха други.

      Емоции и трепетно очакване в Овалния кабинет. Джо Байдън и семействата на разменените при обмена с Русия затворници говорят с тях по телефона. Малко по-късно, военната база "Андрюс" в Мериленд стана свидетел на трогателни кадри, които ще останат в историята.

      Журналистите Иван Гершкович и Алсу Курмашева и бившият морският пехотинец Пол Уилън се завърнаха у дома.

      "Беше страхотно да се кача на автобуса с всички - не само американци и германци, но и руски политически затворници. Прекарах месец в затвора в Екатеринбург, където всички, с които лежах, са политически затворници", каза Иван Гершкович.

      Възторг сред колегите на Гершкович в нюзрума на "Уолстрийт Джърнал". А той доказа, че репортерският му рефлекс не е изгубен. Във формуляра, който е трябвало да попълни, за да бъде помилван, е поискал интервю с Владимир Путин.

      Появиха се и първите снимки с Иля Яшин, Саша Скочиленко и Андрей Пивоваров. Те са заедно с екипа на покойния Алексей Навални. В първите минути след размяната Яшин е звъннал на родителите си, а съпредседателят на Мемориал - Олег Орлов, на съпругата си. Сергей Давидис, който е част от организацията и работи с Орлов вече 20 години, също с нетърпение очаква обаждането му.

      "Ще му кажа, че го поздравявам и че съм много радостен, че той е на свобода. Това е основното, което чувствам. И това бих му казал. Слава богу, че въпреки всичко, имаме възможност да го видим на свобода."

      Като национални герои - така бяха посрещнати осемте освободени руски граждани. Чакаше ги шпалир от 40 военни и самият Путин. Първи от самолета слезе Вадим Красиков, с когото руският президент не само се ръкува, но и го прегърна.

      Ключовата фигура в сделката за Москва е полковникът от ФСБ - Вадим Красиков, осъден на доживотен затвор в Германия за убийството на чеченец. Според медийни публикации той е личният наемен убиец на Путин, а пътищата им се пресичат още докато президентът е кмет на Санкт Петербург. В историческата размяна участват седем държави, няма размяна на пари.

      "От наша гледна точка, свободата и животът на затворниците от Русия и Беларус, възможността за по-добро бъдеще, надделяха над освобождаването на човек, осъден за убийство", каза Нанси Файзер, министър на вътрешните работи на Германия.

      Говорим за акт на сътрудничество и за много усърдна дипломатическа работа между Русия и западният свят, което трябва да бъде оценено, казва Давидис.

      "Това е едно умерено положително събитие, което създава още един прецедент на взаимодействие. Каквото напоследък липсва, и даже и то може да се разглежда като положително явление."

      Тепърва ще стават ясни повече подробности за условията на безпрецедентния обмен.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?