НОВИНИ

Макрон и Путин разговаряха за решаване на украинската криза

Мартин Гицов
от Мартин Гицов
19:49, 07.02.2022 (обновена)
Чете се за: 03:00 мин.
По света
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: БГНЕС
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Френският президент Еманюел Макрон разговаря в Москва с Владимир Путин. Визитата е част от серия дипломатически совалки за решаване на украинската криза.

      В Европа е необходим "нов баланс", който защитава европейските държави и успокоява тревогите на Русия, заяви френският лидер в навечерието на разговорите си в Москва. Целта на Русия не е Украйна, а ясни правила за съжителстване с Евросъюза и НАТО, посочи Мокрон. Той предупреди, че не може да се очакват едностранни жестове. Според него сега трябва да се предотврати влошаване на ситуацията преди изграждането на механизми и реципрочни жестове на доверие.

      През последните дни Еманюел Макрон проведе телефонни разговори с .лидерите на Русия и Украйна Владимир Путин и Володимир Зеленски, както и с американския президент Джо Байдън.

      "Виждам колко усилия полага действащото френско ръководство и лично президентът на Франция за решаване на кризата, свързана с гарантиране на равна сигурност в Европа при сериозна историческа перспектива. Както и за решаване на въпросите, тясно свързани с първата част, а именно решаване на вътрешноукраинската криза в югоизтока на страната", заяви Владимир Путин - президент на Русия.

      По-рано Кремъл заяви, че ситуацията е твърде сложна за да се очаква решителен пробив в рамките на една среща. Москва отбеляза, че през последните дни няма нищо ново по нейните искания за гаранции за сигурността.

      "Щастлив съм от възможността да навлезем в подробности по всички тези въпроси и да започнем заедно да изграждаме полезен отговор за Русия и останалата част от Европа. Полезен отговор е този, който позволява избягване на война и изграждане на доверие, стабилност и видимост за всички", заяви Еманюел Макрон - президент на Франция.

      Утре Макрон е в Киев. Една от целите на обиколката му е купуване на време и замразяване на ситуацията за няколко месеца, поне до "супер-месеца април", когато има избори във Франция, Унгария и Словения, отбелязва Ройтерс.

      При предишната украинска криза през 2015 г. тогавашният германски канцлер Меркел и президентът Оланд отидоха заедно в Кремъл, но сега Макрон е без германския си колега партньор. Олаф Шолц ще посети Киев и Москва другата седмица, а тази вечер разговаря по кризата с американския президент Джо Байдън в Белия дом.

      Свали приложението BNТ News
      google play badge
      Свали приложението BNТ News
      app store badge
      Топ 24
      Най-четени
      Рилски спортист надви Черно море за 14-а поредна победа в НБЛ
      Рилски спортист надви Черно море за 14-а поредна победа в НБЛ
      РИОСВ-Пловдив затваря производствена база до кариерите над село Белащица
      РИОСВ-Пловдив затваря производствена база до кариерите над село Белащица