Британски стартъп тества нов метод за извличане на ценни метали (злато, сребро, паладий и др.) от електронен отпадък с помощта на специални разтвори. Технологията позволява селективно разтваряне на металите от смлени платки и електрически устройства при стайна температура, без енергоемко топене или силно замърсяващи процеси.
По данни на ООН, през 2022 г. по-малко от една четвърт от електронния отпадък в света е бил правилно събран и рециклиран, а десетки милиарди долари под формата на метали са останали неизползвани. Целта е да се намали въглеродният отпечатък и да се рециклират повече ценни ресурси.
Лов за метеорити в Сахара: Номадски племена търгуват с късчета космически скали
Осигуровките на държавните служители ще бъдат обсъдени на заседание на Тристранния съвет
Казусът „Баба Алино“: Невзоров в България, разпитан и с твърдения за невинност (ОБЗОР)