НОВИНИ

Стрелецът, улучил Тръмп - радикализиран младеж или добре подготвен атентатор?

Тихомир Игнатов
от Тихомир Игнатов
20:45, 28.07.2024
Чете се за: 10:10 мин.
САЩ
Снимка:
Слушай новината

Какво показват казусът "Крукс" и опитът за покушение на кандидата на републиканците и бивш американски президент Доналд Тръмп? Може ли 20-годишният младеж от Бетъл Парк, в чийто дом беше открит боен арсенал, да е бил задействан онлайн чрез облъчване с пропаганда, бил ли е подготвен на високо ниво и какъв е психологичният профил на атентаторите?

Анализ на Тихомир Игнатов в "След новините"

13 юли 2024 г. - 45-ият президент на САЩ и кандидат на Републиканската партия за нов мандат Доналд Тръмп е прострелян в дясното ухо по време на предизборен митинг близо да Бътлър, Пенсилвания. Тръмп оживява като по чудо, а стрелецът - 20-годишният Томас Матю Крукс - влиза завинаги в историята.

Оръжието, с което е стрелял Томас Матю Крукс, е граждански вариант на М-16 - най-разпространеното в САЩ. Добре балансирано, предназначено за водене на прицелен огън, а това е негова еърсофт реплика, предназначена за обучение.

"Всеки трети американец притежава някакво оръжие. Такава е статистиката. Общо взето най-големият процент от притежавани оръжия са дългоцевни от серията AR. Да произведете точен изстрел с това оръжие въобще не ви е нужна сложна подготовка", казва Милен Иванов, експерт по оръжие и специални тактики.

С подобно оръжие стрелбата до 400 метра е прецизна и не са нужни балистични поправки.

"Единственото, което може да ви попречи, е движение на тялото от силния адреналинов шок, който изпитва", посочи Милен Иванов.

Подготовката на Крукс явно е в два аспекта: психологическа настройка за стрелба срещу кандидат за президент на САЩ и след това изучаване на мястото. От изпълнението става ясно едно - младият мъж не е имал план за бягство и не може да бъде описан като професионален убиец.

"Абсолютен аматьор. Няма как на 20 години вие да овладеете огнестрелно оръжие. За това ви трябва време, житейски опит, физика. За да се произведе точен изстрел, трябва и психика. Това, което него го предаде".

Според ФБР в къщата на Крукс е имало 14 карабини и боеприпаси. А оръжието, с което стрелял, купил от баща си. Според американската преса по време на покушението Крукс е бил облечен с тениска с логото на канал в YouTube с милиони абонати, който публикува видеоклипове с оръжия и взривни устройства.

"Гледаме новините по Си Ен Ен. Там се споменават три имена. Това на стрелеца, на Тръмп и моето. Това определено не е моята бинго карта за 2024 година", разказва Мат Карикър.

В свое обръщение в интернет тексаският ютубър Мак Карикър заявява, че е шокиран от новината.

"Не, той е купил тениска онлайн. Нямам желание да налагам моите политически възгледи и вярвания на хората. Най-общо казано, ние стоим далеч от политиката. Този канал никога не е разпространявал реч на омраза или насилие и това никога няма да се случи", заяви Карикър.

Разследването до момента показва връзки на Крукс с радикални групи, включително участие в протести на крайно антифашистко и антирасистко движение в САЩ.

"Напълно е възможно човек да се саморадикализира във виртуалната среда, в която се управляват такива хора, членове на подобни организации. Там се излива огромно количество пропаганда. Най-вероятно му е дръпнат спусъкът дистанционно", коментира Милен Иванов.

Дали при случая "Крукс" може да се открие почеркът на терористична организация - все още няма отговор. Практиката показва, че в подобни организации има хора, които се занимават само с търсенето на така наречения "правилен човек" с подходящата психика, а набелязаната цел определя методите за облъчване.

"Той има тежки комплекси за малоценност. Счита се за недооценен, в същото време не е глупав, което поражда в него мисли, че той разбира как се движи светът. Разбира политиката. Такъв психопрофил е изключително подходящ за такъв вид атентати", посочи Милен Иванов.

Версията младежът да е бил спяща клетка е малко вероятна. А какъв е бил мотивът на Крукс от тих и незабележим младеж да се превърне в атентатор - разследването продължава да търси отговори. Според анализатори инцидентът е червен флаг за процесите в американското общество, макар историята да помни и други подобни атентати, като този срещу Роналд Рейгън през 1981 г., когато атентаторът Джон Хинкли ранява почти смъртоносно 40-ия президент на САЩ.

Изстрелите в Пенсилвания проехтяват в момент на дълбоко разделение в страната, която е спохождана от спорадични прояви на насилие през последните години, включително щурма на Капитолия от поддръжници на Тръмп.

"Обществото е много объркано, много разделено, това се отразява много тежко на по-младите хора в страната. Разбира се, спусъкът си го натисна самият Крукс, но за да се стигне дотам, са виновни много фактори - социални и икономически. Изолацията е много голям фактор. Радикализацията сред младите хора също е голям фактор", каза Симеон Гаспаров - кореспондент на БНТ в САЩ.

Данните до момента показват, че Крукс, който е регистриран като републиканец, е водил изолиран начин на живот. Вероятно е формирал нагласите си основно онлайн. Именно там разделителните линии между демократи и републиканци се усилват многократно с помощта на социалните медии, коментира професорът от Калифорнийския университет в САЩ Христофор Караджов.

"До голяма степен правят много трудно някакво примирение, защото алгоритмите на социалните медии подчертават точно разделението. Там някой, който показва двете страни, говори с факти и призовава за мир, няма как да победи като разпространение някого, който сипе огън и жупел по другите."

Според журналиста Симеон Гаспаров в речите на Тръмп може да се открие посланието за безнаказаност и липса на какъвто и да е филтър, което също оказва силно въздействие върху аудиторията.

"Още когато беше кандидат-президент, той заяви на своите съмишленици, че нищо не може да му се случи. Той можел да вземе пистолет, да застреля човек на Пето авеню и пак ще го пуснат."

Дали всички тези сигнали са формирали крайното решение за атентата или пък зад него стои чувство на разочарование - засега това са само някои от възможните хипотези.

Според професор Караджов въпреки напрегнатата предизборна обстановка мнозинството американци все пак остава умерено и уважава демократичните традиции на страната.

"Все пак САЩ са стабилно западно общество с изградени демократични традиции. Там този радикализъм, понеже е голяма държавата - 330 милиона души - радикализъм в различните форми винаги е съществувал, но той обира едни крайни 10 процента в едната и другата посока. Едни 10-15 максимум, и то не говорим за радикали, които ще грабнат оръжие".

Някои анализатори определят стрелбата срещу Тръмп като плод на токсична атмосфера. Коя е причината, накарала Крукс да стреля, остава загадка. На политическия терен срещу Тръмп влиза нов играч в лицето на Камала Харис. Дали следващите няколко месеца до изборите ще бъдат белязани от тона на агресивното противопоставяне или пък ще бъде избран пътят на помирението, е въпрос, на който само времето може да отговори.

Снимки: БТА

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Двама полицаи пострадаха при размирици между фенове на "Ботев" и "Локомотив" в Пловдив
Двама полицаи пострадаха при размирици между фенове на "Ботев" и "Локомотив" в Пловдив
България е на първо място в Европа по употреба на цигари сред подрастващите
България е на първо място в Европа по употреба на цигари сред подрастващите