Женският баскетболен отбор на САЩ със седма поредна олимпийска титла

10:58, 08.08.2021
Чете се за: 01:40 мин.
женският баскетболен отбор сащ седма поредна олимпийска титла

Националният баскетболен отбор на САЩ при жените триумфира за седми пореден път на Олимпийски игри, след като във финала надигра домакините от Япония с 90:75.

С този си успех американките изравниха постижението на мъжете на САЩ в периода 1936-1968 година, когато те също печелят седем пъти подред олимпийското злато. Това е и рекорда за най-много последователни триумфа на Олимпийски игри в отборните спортове.

Освен това, баскетболистките на САЩ продължават с феноменалната си серия без загуба в нито един турнир от 2006 година насам.

Финалът срещу Япония също премина без никакви трудности за американките, които отвориха разлика още след първата четвърт след 23-14. Постепенно този аванс продължаваше да нараства, за да стигне до 75-56 преди последните 10 минути.

До края японките съумяха да намалят малко изоставането си, но въпреки това трябваше да се задоволят със сребърните отличия.

Най-резултатна в срещата стана Бритни Грайнър с 30 точки, Ей'Джа Уилсън добави 19. Бреан Стюарт пък завърши с "дабъл-дабъл" - 14 точки и 14 борби.

За японките Маки Такада и Нако Мотохаши се отличиха съответно с по 17 и 16 пункта.

Весела Димитрова: Вярвахме, мечтаехме, искахме и го постигнахме