България осъжда ракетния обстрел от Ивицата Газа срещу Южен Израел, извършван от Хамас и други въоръжени групировки. Това се казва в изявление на външния министър Николай Младенов. България подкрепя правото на всяка страна да защитава територията и гражданите си. При упражняване на това си право обаче израелската страна следва да се стреми в максимална степен да предотврати жертви сред цивилното палестинско население. Посланикът на Израел у нас Шаул Камиса-Раз коментира, че основната цел на военната операция е да премахне заплахата и да осигури нормално съществуване на израелските граждани. Посланикът подчерта, че неговата страна дълго време е проявявала голяма сдържаност, но не може повече да търпи повтарящите се нападения срещу нейни граждани.
България осъжда ракетния обстрел от Ивицата Газа срещу Южен Израел, извършван от Хамас и други въоръжени групировки. Това се казва в изявление на външния министър Николай Младенов. България подкрепя правото на всяка страна да защитава територията и гражданите си. При упражняване на това си право обаче израелската страна следва да се стреми в максимална степен да предотврати жертви сред цивилното палестинско население.
Посланикът на Израел у нас Шаул Камиса-Раз коментира, че основната цел на военната операция е да премахне заплахата и да осигури нормално съществуване на израелските граждани. Посланикът подчерта, че неговата страна дълго време е проявявала голяма сдържаност, но не може повече да търпи повтарящите се нападения срещу нейни граждани.
Израел ще подкрепи международна намеса за прекратяване на обстрела от страна на палестинците, каза пред журналисти посланикът на Израел. Той допълни, че 1 милион израелци в момента живеят в бункери заради палестинския обстрел. Шаул Камиса-Раз уточни, че от началото на операцията израелската армия нанася прецизни удари по военни цели на Хамас. Според посланика Ивицата Газа е станала база на терористични организации, които се крият сред цивилното население. Посланикът показа установки, използвани от палестинците, които по думите му са внесени в Газа през Судан и Синайския полуостров. Израел няма никакъв интерес в Газа, подчерта Шаул Камиса-Раз, но допусна, че ако се наложи армията ще влезе там за кратко.
Той подчерта, че Израел разграничава военните действия от гражданската активност и през цялото време от началото на операцията не е прекатявал доставките на стоки, движението на палестинци, които работят в Израел, не е спирано и електричеството.