И днес в пленарната зала страсти не липсваха, макар и не като снощи, когато депутатите бяха на косъм словесните сблъсъци да се превърнат в истинска схватка.
И днес в пленарната зала страсти не липсваха, макар и не като снощи, когато депутатите бяха на косъм словесните сблъсъци да се превърнат в истинска схватка.
Тази сутрин междуличностните спорове продължиха, след като заседанието закъсня заради липса на кворум. Опозицията пък безуспешно настояваше да има свои членове в ръководствата на избирателните комисии, както и наблюдатели непрекъснато да следят всяка от тях.
Румен Овчаров - Коалиция за България: Направете си фалшификациите, знаете как се правят, правихте ги вече, разнасяхте чували, сменяхте бюлетини, променяхте резултат, защо сега искате да ги направите в закон.
Христо Бисеров - ДПС: Приемаме закона на тъмно, гласуваме на тъмно, защото няма наблюдатели и застъпници достатъчно, защото са свити, броите на тъмно, на тъмно вкарвате големите числа.
Искра Фидосова - ГЕРБ: Токът спираше в секционните комисии до 2009-та масово на много места, в ромските квартали, много сте изобретателни. Стига вече със всичките лъжи и манипулации. От сутринта слушаме само едно и също - ще манипулираме изборите, ще ги фалшифицираме.
Четете текстовете - публичност, прозрачност навсякъде в изборния процес.
От ГЕРБ обясниха, че заседанията на ЦИК и районните комисии ще се излъчват на живо в интернет.
Емил Радев - ГЕРБ: Така че обществеността ще може да се запознае със сигналите за нарушенията.
Опозицията обаче в един глас упрекна ГЕРБ в контролирана прозрачност.
Иван Костов: Червената граница на търпението на опозицията в тази зала я приближавате плътно с това отношение към гласуването на изборните правила. Най-разумното поведение на ГЕРБ е да отвори максимално прозрачно изборите.
Волен Сидеров - председател на Атака: Обръщам се към опозицията да не легитимираме повече с присъствието си приемането на текстове, които не работят за честни избори и да предизвикаме обществен дебат, включване на президента.
Лютви Местан: Потвърждавам готовността на ПГ на ДПС като съавтор на идеята опозицията да не участва в един излишен театър.
Михаил Миков: Ние от КБ също обсъждаме докъде може да стигне конструктивизмът на участие и легитимиране на такъв важен закон.
От Атака още днес напуснаха заседанието. Този ход подготвят и БСП и ДПС утре, ако ГЕРБ отхвърлят искането членовете на секционни комисии да получават изборните протоколи, като гаранция срещу манипулиране на вота.