Все повече фирми продължават да преминават към дистанционна работа, с цел да ограничат контактите. И този начин на работа има недостатъци обаче, като удължено работно време и повишени изисквания, водещи до тревожност и стрес. По този повод Европейският парламент прие миналата седмица да бъде въведено ново трудово законодателство срещу свръхексплоатация на работниците и служителите при работа от дома.
Изследване на Eurofound, представено по време на дебата в Европарламента, показва, че от началото на пандемията работата от вкъщи се е увеличила с 30%. Хората, които работят редовно от дома си, надхвърлят два пъти по-често от останалите максимума от 48 работни часа седмично. Близо 30% казват, че всеки ден работят и в часовете си за почивка, докато при работещите в офиси това се случва само с 5% от служителите.
Кристиян Ефремов е служител в международна компания във сферата на финансовите услуги. Вече почти година работното място е домът му.
"Трудно разграничаваш времето, когато работиш, кога почиваш, почивката не се усеща, непрекъснато си пред компютъра", казва Кристиян.
Свръхнатоварването при хоум офис води и до редица проблеми, а работещите не могат да откажат на своите началници.
"Защото колкото повече се злоупотребява с работното време, ние ще бъдем толкова повече физически нездрави, толкова по психически нездрави, толкова по-лоши лични семейни взаимоотношения", казва Тодор Капитанов - КНСБ.
От Инспекцията по труда са готови да разследват всеки случай на злоупотреба.
"Когато в съответната фирма се установи, че има работещи в хоум офис, тогава се изискват и документите, които отразяват и тяхното работно време, тяхното заплащане на труда. Според законодателството, работодателят е длъжен да утвърди формуляр, по който ежемесечно да се отчита работното време и на тези работещи", каза Дина Христова от Главна инспекция по труда.
"Мислите ли, че е редно работещ, без значение в коя сфера, да получава обаждане през нощта, за да може да свърши някаква работа още преди да е започнал работният ден, след което той се налага да събуди още 3-ма, 4-ма свои колеги, за да могат да свършат работата", допълни Тодор Капитанов.
От конфедерацията на работодателите и КНСБ са предложили пакет за промени в Кодекса на труда за регулиране на работата от къщи.
"Блокират се мейлите - служебните, не личните, служебни телефони, така че на практика работа от вкъщи не може да бъде вършена. Да не чакаме ЕП да казва на комисията, пък комисията да работи. 2 години ще ѝ трябва на Комисията да подготви регулации, а ние смятаме, че до месец, два, три, трябва да сме готови с нашите български предложения", каза Евгений Иванов, изпълнителен директор на КРИБ.
Промените са предложени на социалното министерство за обсъждане.
Може да се каже, че България ще изпревари Европейската комисия за въвеждане на правила, регламентиращи работата от вкъщи, ако бъде изготвен съответния законопроект.