франция стъпи световния футболен връх видео
18:16, 15.07.2018
Чете се за: 01:56 мин.
Световен футбол

Франция е новият световен шампион! "Петлите" подчиниха Хърватия с 4:2 и спечелиха златните медали за втори път в историята си. Футболисите на Дидие Дешан поведоха в резултата с автогол на Манджукич, "ватрените" отговориха с попадение на Перешич, но не успяха да предотвратят три поредни попадения на Гризман (от дузпа), Погба и М'Бапе. Втория гол за хърватите отбеляза Манджукич след грешка на Лорис, но силите на балканците не стигнаха за нищо повече.

Хърватите осъществиха превес в началните минути на срещата, като опасни центрирания на Перешич не намериха своя адресант. Французите изравниха притежанието на топката и проведоха опасна атака чрез М'Бапе, но младокът не намери свой съотборник, който да завърши офанзивата, в противниковото наказателно поле.

Франция поведе в резултата в 19-ата минута. След изпълнен пряк свободен удар Гризман отправи топка пред вратата на "ватрените" и в борбата във въздуха Манджукич игра с топката, но я насочи във собствената си врата. Имаше съмнения за засада на Пол Погба, който влияеше на играта, но положението беше подминато от ВАР и страничния рефер.

Хърватия погледна по-смело към вратата на съперника и 10 минути по-късно изравни резултата. След заучено изпълнение на пряк свободен удар топката стигна до Перешич, който от границата на наказателното поле я прати във вратата на Юго Лорис за 1:1.

В 35-ата минута ВАР влезна в употреба след изпълнен корнер от "петлите". Матюиди отклони топката и тя се удари в ръката на Перешич в наказателното си поле. Реферът Нестор Питана отсъди дузпа в полза на Франция и тя беше реализирана от Антоан Гризман.

Хърватия атакуваше по-настървено след гола на противника. "Ватрените" стигаха до френската врата, но не успяваха да я застрашат сериозно. Неточен удар на Дамагой Вида с глава в заключителните мигове на първата част беше всичко по-интересно преди почивката.

Второто полувреме започна с опасен удар на Анте Ребич към вратата на Лорис, но капитанът на Франция отрази изстрела. Хърватия се задържаше в половината на своя съперник, а "петлите" контраатакуваха. Именно след контраофанзива М'Бапе се откъсна от хърватската защита и стреля, но Субашич затвори вратата си и спаси.

В 58-ата минута Пол Погба отбеляза трето попадение за Франция. След добра атака М'Бапе центрира към точката на дузпата, където Гризман овладя топката и подаде на Погба. Халфът на Манчестър Юнайтед стреля, кълбото се отби от защитник на Хърватия и се върна в Погба, който при втория си опит не остави шанс на Субашич. 3:1 за Франция.

В 65-ата минута "петлите" вкараха и четвърти гол във вратата на "ватрените". След добра солова акция на Люка Ернандес, М'Бапе получи топката на границата на наказателното поле и стреля в долния десен ъгъл на вратата пазена от Субашич и деморализира хърватите. 4-1 за футболистите на Дидие Дешан.

3 минути по-късно Лорис подходи несериозно с върната към него топка. Опита се да премине покрай връхлитащия Манджукич, но нападателят на Ювентус подложи крак и прати топката във вратата на Франция, за да вкара второ попадение на "петлите".

До края на мача хърватските футболисти натиснаха своя съперник, но не стигнаха до по-опасни ситуации с изключение на няколко удара на Ракитич, който стреля извън целта.

Така Франция победи Хърватия с 4:2 и спечели втората си Световна титла.

Още Световен футбол

Футболната асоциация на Палестина поиска ФИФА да изключи Израел от структурите си
Чете се за: 01:25 мин.
Страхотен гол на Лионел Меси помогна за успеха на Интер Маями пред рекордна публика в Канзас Сити
10:09, 14.04.2024
Чете се за: 04:00 мин.
Божидар Краев и Уелингтън Финикс се върнаха на върха в Австралия
14:58, 12.04.2024
Чете се за: 00:37 мин.
Меси и Интер Маями не успяха да се класират за полуфиналите на Шампионската купа на КОНКАКАФ
09:45, 11.04.2024
Чете се за: 01:12 мин.
Ал Насър не успя да се класира за финала на Суперкупата на Саудитска Арабия, Роналдо получи червен картон
08:45, 09.04.2024
Чете се за: 01:42 мин.