Шест нови мобилни станции вече ще мерят замърсяването на въздуха в България, като една от тях остава в Бургас – градът в който хората често подават сигнали за задушливи миризми.
Новата техника ще следи за частици прах, серен диоксид, азотни оксиди, въглероден оксид, озон и сероводород. Данните от измерванията ще бъдат достъпни в реално време чрез мобилно приложение. Системата ще бъде използвана при пожари, аварии и сигнали за замърсяване.
Специалистите уточняват, че миризмите, за които се подават сигнали, не могат да се измерват директно, но станциите ще дават доказателства за влошаване на въздуха и потенциални здравословни ефекти.
Гълъб Донев: Това е бюджетът, който довършва политики от предходните управления
Полиция и ГДБОП влязоха в район "Приморски" във Варна, седем души са задържани
Камион скъса мантинелата на АМ "Струма" в района на Мало Бучино (СНИМКИ и ВИДЕО)