Оказва се, че тези мравки (вид Formica) могат да стартират ферментацията на млякото, защото съдържат специални бактерии, киселини и ензими, които естествено помагат на процеса.

„Днешното кисело мляко обикновено се прави само с два бактериални щама, но традиционните рецепти имат много по-голямо биоразнообразие - в зависимост от мястото, сезона и хората, които го приготвят“, обяснява изследователят Леони Ян.

Екипът посетил семейство в малко село в България - регион, където някога този метод бил популярен. От местните хора учените научили забравения начин за приготвяне и успели да го възродят в лабораторията.

Така науката и традициите отново се срещат - в една изненадваща, но вдъхновяваща чаша кисело мляко с български корени!
Бюджет с 5,7% дефицит за 2026 г. представи финансовият министър Гълъб Донев
Две деца от футболен клуб "Славия" и бащата на едно от тях загинаха при тежка катастрофа на АМ "Тракия"
Масло почти без мляко: Глобиха две български фирми, които са го предлагали на пазара