НОВИНИ

Енергийната стратегия до 2053 г. се оказа само план

Цветелина Катанска
от Цветелина Катанска
18:32, 09.02.2023
Чете се за: 04:05 мин.
У нас
Снимка:
Слушай новината

Еколози дадоха на съд стратегията за развитие на енергетиката, която беше представена от служебното правителство на 17 януари. Причината - липсва екооценка и цялостно обсъждане на визията. В отговор енергийният министър обяви, че всъщност това не е стратегия и затова няма съответните проучвания. Министърът коментира и евентуалните злоупотреби в "Булгаргаз".

От екологичната организация обжалват във Върховния административен съд стратегията представена от служебния енергиен министър на 17 януари. Еколозите смятат, че не е редно да бъде приет такъв документ без екооценка и без обществено обсъждане. Измества се и фокуса от децентрализация на енергетиката, така че всеки да си произвежда ток към големи проекти.

Меглена Антонова, "Грийнпиис": "Абсолютната липса на прозрачност, начина по който тази стратегия беше приета - нямаше обществено обсъждане, не е направена екологична оценка - това са неща, които ако наистина е визия за развитие на енергийната стратегия на България би трябвало да бъде поставен на обществено обсъждане".

В отговор ресорният министър обясни, че всъщност това не е стратегия, а първа стъпка към нея. Стратегия ще се пише тепърва.

Росен Христов, служебен министър на енергетиката: "Това е визия за развитие на електроенергетиката, това не е енергийна стратегия в смисъла на този, който Министерският съвет трябва да предложи на Народното събрание, който трябва да мине екологична оценка и така нататък. Това е една предварителна стъпка, в която показваме насоки, които смятаме да разработим за бъдещата енергийна стратегия".

Меглена Антонова: "При представянето на стратегическата визия никой не остана с впечатлението, че тепърва ще има някакъв вид публично, обществено обсъждане - какво да бъде въведено, а са представени едни конкретни проекти и изглежда като да е взето решение за тях".

Справка на сайта на енергийното министерство обаче показва, че и от ведомството обявяват плана за стратегия като канят медиите за неговото отразяване, а след това и съобщават за представянето му.

Енергийният министър коментира още, че състоянието на държавната компания "Булгаргаз" остава стабилно, въпреки повдигнатите обвинения срещу бившия енергиен министър Александър Николов и шефът на дружеството Людмил Йоцов. Те са обвинени за причиняване на вреди на компанията от 88 млн. лева.

Росен Христов: Компанията е наред финансово, както знаете финансирахме я с редица траншове за повече от 1 млрд. лева, следим постоянно как се развиват пазарите.

Самият Росен Христов е дал показания във връзка с вчерашните обвинения на бившия енергиен министър Александър Николов и бившият директор на "Булгаргаз".

"В министерството виждам една системна политика, защото по същия начин е направен и меморандума с Джемкорп - пак без разрешение на Министерски съвет се подписва, тоест има модел на поведение, който не е законен и не е оптимален", обясни какво е заварил във ведомството Росен Христов.

Министърът все пак каза, че разследващите институции и съда са тези, които могат да решат дали има виновни или не.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Българските спасители в Турция са извадили живи 4-годишно дете и възрастен мъж
Българските спасители в Турция са извадили живи 4-годишно дете и възрастен мъж
Caretaker Prime Minister, employers’ organisations discussed prices of food products
Caretaker Prime Minister, employers’ organisations discussed prices of food products