Германия е новият световен шампион по футбол за юноши до 17 г.

Бундестимът стигна до трофея след дузпи

16:21, 02.12.2023
Чете се за: 02:40 мин.
Национален отбор по футбол на Германия за юноши до 17 години

Германия победи Франция след изпълнение на дузпи във финала на световното първенство по футбол за юноши до 17 г. Германците поведоха с два гола, но французите наваксаха пасива си. При 11-метровите удари футболистите в бяло бяха по-точни.

Бундестимът наложи натиск още в първите минути от срещата на стадион "Манахан" в Суракарта. Парис Брунер изпрати топката в противниковата врата, но попадението му не бе зачетено поради засада.

Атаките на германците продължиха и в 25-ата минута получиха дузпа. Билал Ялчънкая бе фаулиран в наказателното поле, като Еспен Ескос първоначално не отсъди 11-метров наказателен удар, до който се стигна в последствие след намесата на ВАР. Парис Брунер откри резултата с точно изпълнение от бялата точка.

След почивката възпитаниците на Кристиан Вюк удвоиха преднината си. Ноа Дарвич завърши скоростна контраатака за европейския шампион.

В ответната атака обаче "петлите" намалиха изоставането си. Саймон Буабре стреля мощно по земя в далечния ъгъл за 1:2.

В 69-ата минута Уинърс Осауе получи втори жълт картон и бе изгонен след закъснял шпагат в краката на Исмаел Бунеб.

Французите се възползваха от численото си предимство на терена и възобновиха равенството. Тидиам Гомис проби до аутлинията и върна топката назад към Матис Амугу, който стреля от движение.

След над 100 минути футбол в Индонезия се стигна до дузпи. Ноа Санги и Бастиен Мьопию направиха пропуски за французите, докато Пол Арние спаси удари на Ерик да Силва Морейра и Парис Брунер. Константин Хайде спаси дузпа №6 на французите, изпълнена от Тидиам Гомис. Алмугера Кабар сложи точка на спора и донесе трофея на страната си.

Германия е първият европейски отбор с европейска и световна титла в рамките на една година.