НОВИНИ

Не дали или кога - въпросът е колко силно Израел ще удари Иран

Възможна ли е израелска атака срещу ирански ядрени обекти?

Биляна Бонева
от Биляна Бонева
18:15, 03.10.2024
Чете се за: 05:02 мин.
По света
Снимка: БТА
Слушай новината

Съединените щати няма да подкрепят израелска атака срещу ирански ядрени обекти. Американският президент Джо Байдън заяви, че израелският удар трябва да бъде "пропорционален" на иранската атака.

Останалите лидери от Г-7 също изразиха загриженост от разрастването на кризата в Близкия Изток. От години Иран обогатява уран, много повече от допустимите 20 процента от допустимите за граждански цели. Няколко са ядрените обекти в ислямската страна. Бушер е единствената работеща ядрена централа в Иран. Тя работи с руско гориво, което се връща обратно в Русия след употреба. Възможна ли е, обаче, израелска атака срещу ирански ядрени обекти?

Не дали или кога, въпросът вече е колко силно Израел ще удари Иран, твърдят военни анализатори.

"Ние ще отговорим, знаем как да локализираме важни цели, знаем как да нанасяме удари с прецизност и мощ", заяви Херци Халеви, началник на ген.щаба на армията на Израел.

Няколко са възможните сценарии. Удари по конвенционални военни цели, това би била най-безобидната операция. Израел може да атакува базите, от които Иран изстреля балистичните ракети във вторник, командни центрове, резервоари за зареждане с гориво, складове. Много по-голям ефект би имала атака срещу нефтохимически заводи, петролни кладенци и електрически централи. Подобна атака ще има и икономически последици, които, обаче, ще бъдат усетени предимно от обикновените хора. Удар по ядрената програма на Иран - това би била най-голямата и най-унищожителна операция на Израел. За разлика от войната в Ирак през 80-те години, сега иранските ядрени обекти не са концентрирани на едно място, а са пръснати в различни части на страната. Възможни цели на Израел, могат да бъдат Парчин - епицентърът на иранската военна ядрена програма. Изследователските реактори в Техеран, Бонаб и Рамсар. Мишени могат да станат също съоръженията в Бушер, Натанц, Исфахан и Фердоу.

Бихте ли подкрепили нападение срещу иранските ядрени съоръжения?
"Отговорът е "не". Има неща, които трябва да обсъдим с Израел. Единодушни сме, че те имат право да отговорят на атаката, но този отговор трябва да бъде пропорционален", каза Джо Байдън, президент на САЩ.

Призиви, които международната общност се надява да бъдат чути, както в Иран, така и в Израел.

"Вярно е, че правителството на Нетаняху не се вслуша в нито един глас. Също така е вярно, че Хизбула бомбардира Израел и принуждава изселването на повече от 60 000 души от домовете им на север. Но е вярно и, че молбата на международната общност това да не води до нахлуване в Ливан остана нечута, също като призива да не се навлиза в южните градове на Газа", заяви Жозеп Борел, върх. представител по външна политика, ЕК.

В очакване на отговора на Израел, не е ясно какво ще предприеме Иран.

"Ние не преследваме война с Израел. Обещаха ни мир. Но ако не сте съгласни, мир няма да има", твърдо заяви Масуд Пазешкиан, президент на Иран.

Твърдения, към които Западът остава скептичен, но и предпазлив. Заплахата от удари по иранската ядрена програма, може да ускори опитите на Техеран да обогати уран. Според наблюдателите от Международната агенция за атомна енергия, Иран вече обогатява уран до 60 процента. За произвеждане на ядрено оръжие са необходими 90 процента. По оценки на експерти - Иран вече разполага с достатъчно обогатен уран за почти четири ядрени бомби.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
България изпраща една успеша година в спортната аеробика (ВИДЕО)
България изпраща една успеша година в спортната аеробика (ВИДЕО)
Ще реставрират втората статуя, открита в Хераклея Синтика, в София
Ще реставрират втората статуя, открита в Хераклея Синтика, в София