Виляреал влезе в историята след финал, който ще се помни дълго

виляреал влезе историята финал помни дълго
21:30, 26.05.2021
Чете се за: 07:32 мин.

Виляреал и Унаи Емери триумфираха в Лига Европа, след като победиха Манчестър Юнайтед с 11:10 след изпълнение на дузпи. В редовното време и продълженията срещата завърши при резултат 1:1.

Така "жълтата подводница" записа златна страница в своята история, печелейки своя първи европейски трофей. Унаи Емери пък затвърди прозвището си "Краля на Лига Европа", като за четвърти път в своята кариера триумфира във втория по сила европейски клубен турнир.

Другата голяма награда за клубът от източна Испания е, че трофеят им дава право участие в груповата фаза Шампионската Лига през следващия сезон, въпреки че те завършиха на 7-мо място в Ла Лига.

Манчестър Юнайтед започнаха по-активно срещата и първият удар на английския тим не закъсня. Отправи го Скот Мактоминей в 7-та минута, но топката премина встрани от целта.

В 16-та минута и Виляреал отправи първия си удар, като Ману Тригерос стреля въздуха след заучено изпълнение на ъглов удар, но опитът му бе крайно неточен.

Първият точен удар дойде в 24-та минута, когато Маркъс Рашфорд пробва късмета си от дистанция, но Херонимо Руи без проблеми улови.

Само пет минути по-късно "жълтата подводница" нанесе своя удар. Дани Парехо центрира от пряк свободен удар, а Жерар Морено се промъкна зад гърба на Виктор Линдельов и без никакво забавяне матира Де Хея за 1:0, вкарвайки своя седми гол през сезона в Лига Европа.

Очаквано английският тим опита да притисне Виляреал, но играчите на Солскяер трудно стигаха до опасности пред испанската врата. В добавеното време обаче хубав пробив на Мейсън Грийнууд завърши с опасно центриране, което се отклони от тялото на Раул Албиол, но Руи внимаваше и улови.

Така футболистите на Унаи Емери запазиха крехкия си аванс непокътнат, оттегляйки се на почивката с гол аванс.

В самото начало на втората част испанският тим имаше чудесна възможност да удвои аванса. Поредното центриране на Дани Парехо създаде суматоха в наказателното поле на Юнайтед, а най-близо до топката беше Карлос Бака. Колумбиецът обаче така и не успя да отправи удар и "червената" отбрана се справи.

В 50-та минтуа Манчестър Юнайтед имаше претенции за дузпа, след като бранител в жълто изрита Мейсън Грийнууд, но дори ВАР не можа да промени решението на Клеман Тюрпен да не отсъди 11-метров наказателен удар.

Пет минути по-късно обаче равенството бе възстановено. Люк Шоу центрира от ъглов удар, но топката бе изчистена. Кълбото попадна у Маркъс Рашфорд, който стреля от воле, ала ударът му се спря в купа от играчи. След серията от рикошети обаче най-съобразителен се оказа Единсон Кавани, който достигна до топката и отблизо изравни резултата на стадиона в Гданск.

20 минути преди края на редовното време Бруно Фернандеше достави брилянтно подаване за Маркъс Рашфорд, но английският национал по чудо не успя да отбележи от близко. За негово щастие, дори и бързоногият футболист да се беше разписал, голът нямаше да бъде зачетен заради засада.

В следващата атака Люк Шоу пробва изстрел, който се превърна в центриране към Кавани, но голмайсторът за Юнайтед не успя да отклони топката към вратата.

Минута преди края на редовното време Шоу достави меко центриране към Погба, но ударът с глава на французина беше неточен.

В добавеното време пък "жълтата подводница" изсипа топката в наказателното поле, където тя стигна до Паул Торес, но неговият изстрел премина високо над целта.

Така паритетът се в Гданск се запази, което означава, че ни очакват още поне 30 минути футбол във финала на Лига Европа.

В 100-та минута Пако Алкасер от Виляреал се озова на добра стрелкова позиция, но ударът на испанецът остана далеч от целта.

Около 120 секунди по-късно Дани Парехо изпълни коварно свободен удар, но Де Хея изби в ъглов удар.

С това се изчерпаха и по-интересните ситуации през първото продължение от 15 минути.

В 113-та минута играчите на Виляреал искаха да бъде отсъдена дузпа за игра с ръка на резервата Фред. Ситуацията бе дори разгледана с ВАР, като повторенията в действителност показаха, че топката е докоснала ръката на бразилеца, но така или иначе наказателен удар не бе отсъден.

В оставащото време нов гол не падна и така дойде време за голямата драма - изпълнението на дузпите.

11-метровите удари предложиха невиждана игра на нерви. И двата отбора изглежда нямаше как да пропуснат, като дойде ред дори и на двамата вратари да застанат зад бялата точка. Херонимо Руи беше точен, а след това хвана удара на Давид Де Хея, за да донесе неистовата радост в редиците на "жълтата подводница".

Стартови състави:

Виляреал: Херонимо Рули, Раул Албиол, Пау Торес, Дани Парехо, Жерар Морено, Хуан Фойт (Марио Гаспар 88'), Карлос Бака (Франсис Коклен 59'), Ману Тригерос (Мои Гомес 77'), Алфонсо Педраса (Алберто Морено 88'), Етиен Капу (Раба 122'), Йереми Пино (Пако Алкасер 77')

Треньор: Унай Емери

Манчестър Юнайтед: Давид Де Хеа, Виктор Линдельоф, Ерик Байи (Аксел Туанзебе 115'), Пол Погба (Дан Джеймс 115'), Единсон Кавани, Маркъс Рашфорд, Бруно Фернандеш, Люк Шоу, Аарън Уан-Бисака (Хуан Мата 122'), Скот МакТомини (Алекс Телеш 122'), Мейсън Грийнууд (Фред 100')

Треньор: Оле Гунар Солскяер

Белият дом: Америка преживява "епидемия от насилие с оръжие"