Срещата на президентите на Съединените щати и реакциите след нея. Дипломатически гамбит, дуел, сблъсък, размяна на удари, игра на покер около Асад. Така и западни, и руски медии коментират провелата се вчера в Ню Йорк среща. Най-дългоочакваното дипломатическо събитие в рамките на Общото събрание на ООН не завърши с конкретен резултат, а двамата президенти не сближиха позициите си нито за Сирия, нито за Украйна. Срещата обаче, беляза възобновяване на диалога между Москва и Вашингтон.
Владимир Путин - президент на Русия: "Обсъдихме с президента Обама различни аспекти на уреждането на кризата в Сирия като цяло и най-вече борбата срещу тероризма. Що се отнася до участието на Русия в тази операция ние смятаме, че можем да подкрепим тези, които така да се каже са на бойното поле и се борят с терористите, в това число и "Ислямска държава". Те не са много - това на първо място е сирийската армия и кюрдските милиции. Разговорите с президента Обама бяха конструктивни и изненадващо открити. Имаме много общи позиции, но различията остават. Те са ясни и няма нужда да ги споменавам, но по мое мнение имаме солидна основа да работим заедно."
Съединените щати и Русия имат съгласие по "някои фундаментални принципи" за Сирия, заяви в телевизионно интервю държавният секретар на Съединените щати Джон Кери. По думите му е имало съгласие, че Сирия трябва да е обединена, единна страна, че тя трябва да е светска, че са необходими мерки срещу джихадистката групировка "Ислямска държава" и че трябва да има дирижиран преход. Кери уточни, че остават различия по въпроса какъв трябва да е резултатът от този преход. Американският държавен секретар е повдигнал на срещи с руски и ирански представители въпроса двете страни да използват влиянието си върху сирийския президент Башар ал Асад, за да спрат бомбардировките. Възможно е Москва и Техеран да направят това в замяна "на нещо, което ние можем да направим", загатна Кери. Той съобщи, че планира да се срещне отново с руския министър на външните работи Сергей Лавров утре.
Руският анализатор Константин фон Егерт пред БНТ:
В срещата Обама - Путин нямаше нито голяма конфронтация, нито голямо размразяване на отношенията.
Константин фон Егерт е руски журналист и политически анализатор, бивш ръководител на секцията на Би Би Си в Москва, бил е главен редактор на радио "Комерсант" и др. Пред БНТ той коментира резултатите от срещата Путин-Обама във Вашингтон, защо Русия пое инициатива в Сирия, възможна ли е сделка между Москва и Вашингтон по Украйна.
Г-н Фон Егерт, кои са главните резултати от срещата Обама-Путин според Вас?
Струва ми се, това е очакваният резултат - нямаше нито голяма конфронтация, нито голямо размразяване на отношенията. Всъщност ясно е, че има тесен сектор от теми, по които Москва и Вашингтон могат напълно спокойно да говорят. Това е всичко, което се отнася до Сирия, и всичко, свързано с операциите на ВВС, ударите от въздуха по позициите на ИДИЛ. По всичко останало очевидно не е намерен общ език, включително по Украйна. Наистина, трябва направо да кажем, че явно това не е краят. Ще има срещи между руски и американски военни експерти, вероятно на Лавров и Кери. В Москва искат да постигнат такава роля на Русия в Сирия, която да й позволи да остава незаменима или поне много важен партньор на Вашингтон , независимо от това, кой ще стане президент в САЩ през 2017 г. Това ми се струва е ключовата задача, която сега Кремъл си поставя.
Много се говореше за това кой от двамата президенти е поискал срещата. За кого, според Вас, тя се оказа по-печеливша?
Дори и срещата да е станала по молба на Путин , той създаде всички условия тази молба да бъде удовлетворена. Да се откаже среща при условие, че Русия се оказа едва ли не единствената страна, изпратила войници в Сирия, дори и да не са много, беше невъзможно. Струва ми се, че това е планът на Путин. Той постоянно измисля нещо, той е много непредсказуем. И това му позволява да държи под постоянно напрежение западните партньори и да успява да постигне от тях като минимум поне да го изслушат. Едновременно с това е очевидно, че Русия няма ресурси да стане ключов, главен играч в Сирия и освен това това е опасно от гледна точка на общественото мнение вътре в Русия. Защото Сирия не е Украйна, по държавната телевизия не може да се обясни, че там се спасяват руснаци от някакви митични украински нацисти. Ако се говори за това, което става в Русия, от гледна точка на общественото мнение ще прилича повече на това, което стана в Чечения или Афганистан. Смятам, че Путин разбира това и именно затова каза, че поне засега там няма да има сухопътни операции. Това не означава, че няма опасност от замесване на Русия на страната на Асад в този конфликт, но засега, както ми се струва, Русия няма да премине определени граници.
С други думи Русия прави крачка в Сирия, но непълна. Защо й е нужно това сега, когато икономическата ситуация е зле, когато има толкова международни проблеми заради анексията на Крим и войната в Украйна?
Именно това, че по Украйна има много проблеми, е една от главните причини защо Москва се преориентира на Сирия - защото това отвлече вниманието от Украйна именно, когато изглежда, че Минските договорености са на границата на неизпълнението. За Путин това е добра възможност да се създаде допълнителна тема, която също ще се отразява по някакъв начин на обсъждането на темата Украйна. Освен това Путин защитава в Сирия не толкова Асад, колкото принципа на абсолютния суверенитет , според който всяко правителство има право да прави каквото си иска със своите граждани. Суверенитет А-ла-епохата допреди Първата световна война. За него вероятно това е по-важно от съдбата на самия Асад. Той вижда региона като място, където САЩ са сменяли правителства, във всичко вижда заговор на Америка, признаци на смяна на режима и затова в някаква степен за него в Латакия и Тартус минава първата линия на отбраната на Москва.
Възможна ли е сделка между Русия и САЩ - отстъпки по Крим и смекчаване на санкциите в замяна на помощ и отстъпки по Сирия?
Засега ми е сложно да си го представя. Путин и по двете теми формулира ясни позиции, от които засега ще му бъде трудно да отстъпи. Още повече, че Украйна за него е тема, много по-важна от Сирия. Не трябва да се забравя, че в Близкия изток Русия няма такива жизнено важни интереси, каквито имат Съединените щати. Целият този двубой със САЩ там струва много по-малко. Засега не виждам като възможна такава размяна, още повече че това би предизвикало много остра реакция в Конгреса, а и следващият американски президент би могъл всичко това да отмени. Струва ми се, Путин създава друга система, при която такава размяна няма да има, а най-вероятно ще има въвличане на Русия в партньорство със САЩ и Запада, след което и обсъждането по Украйна ще тръгне по друг начин. Смятам, че президентът Путин е достатъчно реалист , за да разбира, че Обама едва ли ще му даде отстъпки.
В Русия имаше и такива очаквания, че след участието на Владимир Путин в Общото събрание на ООН ще започне процес на постепенно затопляне на отношенията със Запада и отмяна на санкциите. Но освен по Сирия ние не видяхме някакви други кардинални промени в руската политика в последно време. На какво се опира Путин, има ли стратегия за възстановяване на отношенията със САЩ и ЕС?
Смятам, че няма стратегия. Смятам, че има тактика на оцеляване. Тя е традиционна за Кремъл при Путин. Да , може би има определено намаляване на острата риторика, макар че изказването му в ООН беше напълно ясно и прозрачно от гледна точка на това в кого се цели. Що се отнася до някакво затопляне, всичко зависи от това, което Западът ще предложи на Путин , поне Путин вижда нещата така, а Западът може би нищо и няма да предложи. Засега бих бил внимателен във всички коментари по повод затопляне на отношенията.