Филмът "АЙВА" на българката Венета Андрова е сред отличените заглавия на филмовия фестивал в Дрезден. Лентата спечели статуетка "Златния конник" в категорията за международен анимационен филм.
В рамките на 33-ия филмов фестивал за късометражно и анимационно кино в Дрезден бяха представени 368 филма от 64 държави. Акцентът тази година беше поставен върху отношенията между филмите и политиката.
Филмовият фестивал в Дрезден се провежда от 1989 г. По време на първото му издание са показвани филми, които дотогава са били забранени или са били непознати в ГДР. След Обединението на Германия обаче фокусът се премества върху късометражното и анимационно кино.
Общо девет статуетки "Златният рицар" бяха връчени тази година, както и още седем специални награди. Най-голямата награда в размер на 20 000 евро, връчвана от саксонския министър на културата и туризма, спечели германската продукция "Doom Cruise".
13-минутният филм на Венета Андрова разказва за АЙВА - художничка робот, която чрез работата си разглежда темата за мъжествеността в нейните разнообразни форми и нюанси. Филмът беше включен и в програмата на 25-ото издание на "София филм фест".
Звездата на италианското кино Тони Сервило е специален гост на фестивала "Синелибри"
Здравното министерство обмисля противогрипните ваксини да станат безплатни и за деца
Дарители събраха 60 000 лв. за доброволците от Пловдив, чиято техника беше открадната
Доброволци продължават да помагат за събирането на боклука в "Люлин" и "Красно село"