Летища, паркинги, дистанция и маски или не съвсем - предизборната кампания в Съединените щати премина под знака на пандемията. Почти маратонска надпревара във финалните дни преди Изборния ден на 3 ноември. Как се промени форматът на партийните конференции, а след това и на митингите на кандидатите? И с какво ще бъде запомнена тази кампания?
Зрелищно започна същинската битка между Джо Байдън и Доналд Тръмп.
Дотук се стигна след безпрецедентна изцяло виртуална конференция на Демократическата партия, която издигна Байдън за свой кандидат за президент. В реч в родния си Уилмингтън, щата Делауеър, демократът прие номинацията с обещанието да донесе светлина и обединение:
"Настоящият президент обви Америка в мрак прекалено дълго. Твърде много гняв, твърде много страх, твърде много разделение", заяви Байдън.
Изборът на Републиканската партия беше по-скоро формален. В контраст с демократите, конференцията на републиканците беше отчасти на живо, а сцената, от която Тръмп прие номинацията, пищна.
"Джо Байдън не е спасител на американската душа. Той е разрушител на работните места и ако му се даде шанс, ще разруши и американското величие", коментира Тръмп.
Но тази предизборна кампания беше далеч от обичайния си блясък - пандемията наложи нов формат.
Митингите на Доналд Тръмп се провеждаха на летища, спазването на дистанция и носенето на маска видимо не беше приоритет, включително за самия президент. Плюс осезаемо присъствие на многобройните членове на фамилия Тръмп и сдържаната Мелания.
Доста по-умерени и малобройни бяха предизборните събития на Джо Байдън, често на паркинги, където участниците оставаха в собствените си автомобили или седяха на голямо разстояние едни от други. С по-скоро дискретната, но любяща подкрепа на Джил Байдън - съпругата на демократа.
На митингите на Тръмп имаше и такива моменти.
"Можем да споделим микрофона. Благодаря ви много, благодаря, президент Тръмп. Имам сценична треска!", заяви съветникът в Белия дом Хоуп Хикс.
А предизборните прояви на Байдън понякога изглеждаха и така.
"Седял съм в Овалния кабинет и с двамата кандидати за президент и мога да ви кажа, че те са напълно различни", обяви Барак Обама.
COVID кризата беляза и предизборните дебати. Кандидатите участваха в пряк сблъсък само два пъти и веднъж задочно. Неочаквано внимание беше отделено на кандидат-президентския дебат.
Тръмп и Байдън се изправиха един срещу друг за първи път в края на септември. Обиди, взаимно прекъсване, хаос - така ще бъде запомнен първият телевизионен дебат в Кливланд. После дойде новината за положителния тест на републиканеца и отлагането на втория дебат. Все пак задочен спор на позиции имаше в средата на октомври в преки предавания с участието на кандидатите, но излъчвани едновременно по различни телевизии. Последният преди изборите дебат се състоя на 22 октомври при далеч по-възпитан тон, като победителят от него се оказа модераторът - журналистката от NBC Кристин Уелкър, заради умелото водене.
Контраст, макар и в резултат на обстоятелствата, имаше и на финала на кампанията. В един и същи ден двамата кандидати бяха във Флорида.
Тръмп държа реч в продължение на час и 20 минути под палещото слънце. Заради горещината поне 17 души потърсиха медицинска помощ.
Дъждът прекъсна речта на Байдън. Но той не пропусна да прикани привържениците си да гласуват веднага и да не чакат последния момент на 3 ноември.
Снимки: БГНЕС
Въпреки пандемията или може би именно заради нея, тази необикновена предизборна кампания вероятно ще е най-скъпата в историята.
Два екипа на БНТ отразяват изборите в САЩ от мястото на събитието
БНТ ще проследи изборите не само в новинарските емисии „По света и и у нас“ и актуалните предавания. В реално време това се случва и в специалната секция „САЩ2020“ на дигиталната ни платформа BNTNEWS.
Следете изборите за американски президент по БНТ 1 и онлайн на bntnews.bg и в мобилното ни приложение bntnews.