Прокурори от цялата страна протестираха заради приетите на първо четене промени в Закона за съдебната власт, които предвиждат закриване на спецсъдилищата и спецпрокуратурите.
Прокурорите видяха в приетите на първо четене от парламентарната правна комисия промени, с които се закриват специализираните съдилища и прокуратури, лобизъм. Според представителите на държавното обвинение целта е да се унищожат, по думите им, работещи структури, заради интересите на чужди държави, както и за да се осигури личният интерес на разследвани и подсъдими.
"Определени обвиняеми и подсъдими, които разполагат със значителни парични средства да избегнат наказателна отговорност. Ние не можем да си обясним каква е друга целта", каза говорителят на главния прокурор Сийка Милева.
Шефката на Специализираната прокуратура подчерта, че благодарение на работата на колегите й, мониторингът върху страната ни по тема "организирана престъпност" е свален от Европейската комисия. Според Маджарова през последните години работата на специализираните съдилища и прокуратури е дала добър резултат.
"Тук сме, защото според нас, по вътрешното ни усещане върховенството на закона отново е в опасност. Тук сме заради обикновените български граждани, заради гражданското общество, защото то следва да бъде информирано", каза Валентина Маджарова.
Ръководството на прокуратурата подкрепя протеста на прокурорите, следователите и съдебните служители
Протестът на прокурорите и следователите беше подкрепен и от обвинител номер едно. Иван Гешев подчерта, че е при колегите не в качеството на главен прокурор, а като редови магистрат.
"За да подкрепя колегите си, които от друга страна са тук, за да демонстрират, че искат да защитават интересите на българските граждани и общество. Аз съм само по тази причина тук", обясни той.
СНИМКИ: БГНЕС
Часове след протеста на извънредно заседание се събра Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет. Според кадровиците приетите от депутатите промени в Закона за съдебната власт и НПК нарушават принципите на законност, разделение на властите и независимост на съдебната власт. Според прокурорската колегия закриването на специализираните съдилища и прокуратури ще възпрепятства приключването на вече започнали дела и разследвания.
"Изразяваме острото си несъгласие с така приетите промени в тези два закона. Като считаме, че същите представляват засягане на принципите на законност, на правовата държава и на независимостта на съдебната власт", заяви Калина Чапкънова, която е член на Прокурорската колегия на ВСС.
Декларацията на прокурорската колегия е изпратена до Европейската комисия, Европейския парламент и посланиците на страните членки на ЕС, САЩ и Великобритания.