На закрито заседание в парламента депутатите изслушаха военния министър Драгомир Заков и министъра на вътрешните работи Бойко Рашков за действията на военновъздушните сили и полицията при навлизането и кацането на самолета нарушител у нас миналата седмица.
Няколко въпроса поставиха депутатите към военния министър. А именно - дали самолетът нарушител е прелетял над военни обекти, обекти от инфраструктурата на военно промишления комплекс. Въпросите към Бойко Рашков бяха дали следствието е установило колко души са били в този самолет, какво са пренасяли, заловени ли са и каква е тяхната съдба.
Тъй като заседанието беше закрито, журналистите не получиха публични отговори.
Ето какво каза Драгомир Заков след края на неговото изслушване:
"- Не е имало каквото и да било компрометиране на военната сигурност на страната и на националната сигурност.
Адекватни ли са били действията на военновъздушните сили, изтребителната авиация, ПВО системите?

- Изцяло съгласно процедурите, както на националните, така и на процедурите в рамките на НАТО, никакво отклонение, работа в изключително трудна метеорологични условия, тъмнина, което е за разлика от действия на други държави ВВС преди нас, където е било светло. И тогава, когато ВВС трябваше да се намеси изтребител, задачата беше изпълнена, с риск пилотът да не може да се върне в "Граф Игнатиево" преди буря".
Военният министър заяви, че ПВО е била активирана, но не уточни дали са задействани ракетните системи С 300 или "Бук M1".
Снимка: БГНЕС
КС отхвърли искането на Апелативния съд във Варна за мандатите на тримата големи в съдебната система
Конституционният съд разглежда решението на парламента за мерки срещу скъпите горива
Правосъдният министър ще внесе предложение за дисциплинарно производство срещу Емилия Русинова
Софийската районна прокуратура настоява за спешни мерки срещу новите наркотици
Изтичащият ултиматум: Една цяла цивилизация ще изчезне, закани се Тръмп