Съдът на Европейския съюз наложи на Пошла глоба от един милион евро на ден заради неизпълнение на негово решение от юли тази година. Тогава съдът постанови, че трябва да бъде замразено действието на Дисциплинарната камара към полския Върховен съд. Варшава обаче отказа да изпълни решението.
Глобата от 1 милиона евро на ден, която страната трябва да плаща на Европейската комисия, започва да се смята от датата, на която Полша ще се запознае с днешното решението.
То ще е в сила, докато Варшава изпълни задълженията си, произтичащи от решението на съда от юли. Полските власти обещаха преди време, че ще разпуснат Дисциплинарната камара, която според Брюксел подкопава независимостта на магистратите в страна, но не го направиха.
Напрежението между Брюксел и Варшава се засили на 7 октомври. Тогава полският Конституционен съд постанови, че някои текстове от европейските договори са несъвместими с полската конституция.
Според полския заместник -министър на правосъдието, днешното решение на съда в Люксембург пренебрегва основния закона на Полша.
Скица на Микеланджело за Сикстинската капела ще бъде продадена на търг в Ню Йорк
В очакване на Зимните олимпийски игри: В Гърция започна церемонията по запалване на огъня
Тръмп за мирния план за Украйна: Няма краен срок, това е добра сделка и за двете страни
Урсула фон дер Лайен: Справедлив и траен мир в Украйна – това е, което всички искаме
Антикорупционната комисия разследва мащабна схема за имотни измами и пране на пари, свързана с партия "Величие"