ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

125 плаката по повод 125 години цирк в България

Чете се за: 02:02 мин.
У нас
Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
Слушай новината

Драгомир Драганов събира 125 плаката по повод 125 години от създаването на цирка у нас. Откриването на изложбата беше тази вечер в зала "Райко Алексиев".

Плакатите на Драго носят спомена за безгрижните времена, когато чрез магията на цирка едно от популярните лица на БНТ започва да разбира по-добре света.

"Откривах доброто и лошото, откривах представите си за смелост, за риск, за общуване с нашите по-малки братя - животните", спомня си Драгомир Драганов.

А върху плакатите, които трябва да впечатляват хората, за да дойдат на представление, са работили едни от най-добрите български художници. Сред тях са Енчо Пиронков, Димитър Тасев, Атанас Михалчев.

"Цирковият плакат е един весел глашатай. Глашатай, който носи само добри новини - предизвиква ни да се върнем в детството, да помечтаем, да се прехласнем по един винаги необичан свят", допълва Драгомир Драганов.

Най-старите плакати в изложбата са създадени през 50-те години на миналия век. Зад откриването на всеки един от тях стои история. Голяма част от тях са подарък.

"Горд съм, че те предпочетоха да завещаят на мен своите архиви, защото вярват, че аз мога да ги опазя повече, отколкото дори децата им. Радвам се на приятелството на голяма част от българските циркови артисти и за мен това е едно от най-големите богатства, които имам в живота си", споделя Драгомир Драганов.

И затова плакатите са не просто колекционерска страст, а част от сърцето на техния притежател.

Айше Сали/Иван Антонов

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?